Dobřív, malebná vesnička rozprostírající se na březích Padrťského potoka je dnes známá zejména díky vodnímu Hamru, který se zde nachází, ale také díky svým rázovitým roubeným chalupám, které jsou typické pro podbrdskou lidovou architekturu. Díky jejich skvělému stavu byl Dobřív vyhlášen vesnickou památkovou zónou. Krásné je i okolí obce, zejména hluboké lesy lákají návštěvníky k dlouhým procházkám a houbaření.

Dnes k Dobřívu patří také osada Pavlovsko s 90 domy a 170 obyvateli, která je asi 3 kilometry severozápadně od Dobříva na hlavní trase do Rokycan. Do katastru Pavlovska patří také celý lesní masív Žďár. Místní děti navštěvují dobřívskou školu již od dob Marie Terezie.

Již od 15. století je obec Dobřív známa kvalitní železářskou výrobou. Z této doby se zachoval pouze vodní hamr, který je dnes národní kulturní památkou. Jeho vnitřní vybavení pochází z doby od 17. do 20. století. Tlukot kovářských kladiv však na Hamru neutichá ani v současné době. Každý rok, třetí sobotu v květnu se zde koná Hamernický den a celý Dobřív se na jeden den vrátí do starých časů, všude jsou slyšet kovářská kladiva a k vidění je spousta dalších staročeských řemesel.

Vodní hamr však není jedinou dobřívskou zajímavostí. Každý se jistě rád projde po starodávném Kamenném, tzv. švédském mostě, v jehož předpolí stojí plastika sv. Jana Nepomuckého z 18. století, nebo se vydá chráněnou lipovou alejí, která se nachází na břehu vodního náhonu pod Hamrem, k roubené Staré hospodě, kterou často navštěvoval známý český herec Jindřich Mošna. Jemu a postavám, které ztvárnil, je věnována pamětní síň.

Obec Dobřív je vyhledávanou oázou klidu, místem s překrásnou okolní přírodou a bohatou historií. Určitě stojí za Vaši návštěvu.

 

Základní údaje

Obec: Dobřív Zdrav. zařízení: ano
Sídlo:   IČ: 00258679
Obyvatelstvo: 1247 Policie: ne
Výměra: 1598 ha Železnice: ne
Obyv. v prod. věku: 530 Vodovod: ano
Pošta: ano Kanalizace: ano
Škola: ano Plyn: ano
Předmět činnosti:  
Orgány sdružení: