Policie ČR upozorňuje občany na podvodná jednání, která se v posledních dnech ve velkém šíří po sociální síti Facebook.

 

Podvodná jednání spočívají v tom, že neznámý pachatel zasílá, z již dříve napadeného facebookového účtu, zprávy všem přátelům tohoto účtu, kdy po nich požaduje zaslání telefonního čísla nebo e-mailové schránky a následně kódu, který přichází formou SMS zprávy. Útočník vysvětluje, že se jedná o hru a díky přeposlaným kódům mohou oba něco vyhrát.

 

Jakmile pachatel od oslovené osoby získá tento kód, s největší pravděpodobností mu bude znemožněn přístup na jeho facebookový účet - útočník nad účtem osoby, která kód odeslala, převezme absolutní kontrolu. To samé se může stát i v případě e-mailové schránky. Následně jsou tyto účty od útočníků zabezpečeny takovým způsobem, že se na ně již nelze připojit, ani obnovit hesla. Následně útočník pokračuje v oslovování dalších osob, které jsou v přátelích nově „ukradeného“ facebookového účtu.

 

Pokud oslovená osoba navíc odešle více kódů, může přijít o nemalé finanční prostředky (v závislosti na počtu přeposlaných kódů), které s velkou pravděpodobností nemusí už nikdy získat zpět. Finanční ztrátu pozná poškozený ve výpisu od mobilního operátora. Pokud má někdo uloženou bankovní kartu ve FB účtu na různé platby, i ta může být následně zneužita.

 

!!! Doporučení:

-          Neodesílat nikomu, ani svým přátelům nebo rodině, své telefonní číslo ani e-mailovou schránku.

-          Neodesílat nikomu, ani svým přátelům nebo rodině, kód, který přijde v SMS zprávě (zejména, pokud se ve zprávě píše „nikomu kód nesdělujte“).

-          Pokud jste byli podvedeni, byl vám znemožněn přístup k účtům na sociálních sítích, nebo vznikla finanční škoda, obraťte se na nejbližší služebnu PČR.

Attachments:
Download this file (Facebook - podvody.jpg)Facebook podvody[ ]149 kB